Figuki LEGO – historia

W zestawie LEGO zawsze musi znaleźć się jakaś figurka. Nadają one sens zabawie gdy zostanie zbudowany samochód dom czy całe miasto.

Od czego się zaczęło?

Pierwsze figurki powstały w 1980 roku i zostały one dołączone do zestawu LEGO rodzina. Różniły się dość znacznie od obecnych figurek. Były większe, i nie posiadały ruchomych części ciała, tak jak obecne ludziki. Były pozbawione rysów twarzy i miały jedynie zaznaczoną linię ramion, cała figurka składała się jedynie z dwóch elementów. Jednak koncepcja stworzenia figurek klocków LEGO było takie, żeby było chociaż po części ruchome. Od 1978 roku ruszyła produkcja mini figurek które były już ruchome. Ich części przedstawiały się zastępująco:

  • Nogi ruchome osobno bez bioder, jednak był to jeden element.
  • Tułów
  • Ręce
  • Dłonie wyciągane z rąk, przystosowane do trzymania małych elementów
  • Głowa
  • Nakrycia głowy, czyli m.in. kapelusze, czapki, peruki, kaski

Unowocześnione figurki miały więcej ruchomych części tj. nogi, ręce, dłonie, głowa. Głowa miała w prosty sposób narysowane oczy i uśmiech. Wystające części ciała były żółte, ubrania charakteryzowały zawód którym zajmował się dany ludzik, lub ubranie na co dzień. Dopiero w 1989 roku wyszła seria LEGO Piraci, w której figurki miały inna twarz tj. dodane wąsy, broda, grymas twarzy, przepaski na oko. Dodano również imitowane drewniane nogi dla piratów, lub haki zamiast dłoni. Od tego czasu figurki coraz szybciej zaczęły się zmieniać. W 1990 roku wprowadzono figurki duchy, które świeciły w ciemności i miały tylko wystające ręce, pięć lat później wyszły ruchome szkielety, dodawane do serii LEGO zamek. Niedługo po tym zaczęły powstawać coraz nowsze figurki, często były małą podobizną bohaterów poszczególnych filmów np. postaci ze STAR WARS.

Obecnie istnieje możliwość stworzenia sobie swojego ludzika na własne potrzeby, dzięki obróbce komputerowej.