Dlaczego warto kupić rowerek biegowy?

Kiedyś pierwsza przygoda z rowerem rozpoczynała się od jazdy z doczepionymi kółkami lub patykiem, który służył dla rodzica jako ster, by nauczyć swoją pociechę jeździć na dwóch kółkach. Dzisiaj dzięki rowerkom biegowym, dziecko może nauczyć się utrzymywania równowagi o wiele wcześniej, bez obawy, że zrobi sobie krzywdę.  

Rowerek biegowy – chwyt reklamowy?

Pewnie nie jeden rodzic stwierdzi, że rowerek biegowy to pieniądze wyrzucone w błoto. W końcu po co dziecku rowerek bez pedałów? Odpowiedź jest prosta – dla zabawy. Dzieci kochają rowerki biegowe, a z czasem zaczną mimowolnie utrzymywać równowagę. Jest to niesamowite, ponieważ dziecko bez przymusu, z uśmiechem na buzi uczy się jak prawidłowego zachowania podczas jazdy na jednośladzie.

Czy rowerek biegowy jest bezpieczny?

Dzięki temu, że dziecko ma niewielką masę ciała i sam rowerek nie jest ciężki, można nim bez trudu manewrować. Niewielkie gabaryty rowerków gwarantują, że dzieci będą mogły swobodnie postawić stopę na powierzchni ziemi, co sprawia że czują się bezpiecznie i pewnie. Istotną kwestią jest to, że rowerki biegowe mają ograniczony skręt kierownicy, co chroni przed jej niekontrolowanym obrotem. Generalnie rzecz ujmując, rodzic w tym wypadku pełni rolę obserwatora, a dziecko samo uczy się kontroli i manewrów podczas jazdy.

Rowerek biegowy, a rowerek z dodatkowymi kółkami

W przypadku rowerków z dodatkowymi kółkami należy przede wszystkim zaznaczyć, że dają dziecku złudne poczucie bezpieczeństwa. Po przejściu na tradycyjny rower bez bocznych kółek, wcześniej nabyte naturalne odruchy dziecka zupełnie się zatracą i całą naukę trzeba będzie zacząć od nowa. Rowerki biegowe dla dzieci uczą podpierania na nóżkach podczas narażenia na upadek.  Dodatkowo rozwija on dwie półkule mózgowe, przez co są polecane przez rehabilitantów i specjalistów. Wzmacnia to także poczucie pewności siebie u dziecka.

Przez wzgląd na wyżej wymienione aspekty, wielu specjalistów radzi, by na pierwszy rower wybierać rowerek biegowy.